Baner imprez

FINAŁ KONKURSU PREZENTACJI MULTIMEDIALNYCH PECHA KUCHA W JĘZYKU ANGIELSKIM

25 marca 2014 odbył się długo oczekiwany finał konkursu prezentacji Pecha Kucha w języku angielskim dla uczniów klas drugich. Tematem w tym roku było Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jury w składzie: nauczyciele języka angielskiego (Karolina Skowrońska- przewodnicząca, Daniel Brąś, Alina Dużyńska, Adriana Jagodzińska, Anna Kassa, Katarzyna Narkiewicz, Ineta Rybarczyk) oraz Jennifer Young (uczennica z USA) było pod wrażeniem wszystkich konkursowych prezentacji. Za szczególną kreatywność oraz walory kulturowo-poznawcze wyróżniono następujące prace:

1 miejsce: THE LOCH NESS MONSTER – Dagmara Cierpica i Magdalena Czyczyła
2 miejsce: THE WEIRDEST ENGLISH DISHES – Piotr Mleczko i Adam Biegański
3 miejsce: RYAN GIGGS – Kacper Borzym i Filip Trzop

Serdecznie dziękujemy sponsorom konkursu: Radzie Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym, księgarni Zielone Wzgórza oraz wydawnictwu Macmillan.
Zwycięzcom gratulujemy!

Dokumentacja fotograficzna: zobacz galerię


Saint Patrick’s Day

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka– patrona Irlandii. Na korytarzach królowała zieleń. Kolor zielony miał tego dnia chronić uczniów przed niezapowiedzianymi kartkówkami. Lektoraty języka angielskiego klas I (1L2,1L6 i 1L9) spisały się celująco. Przygotowały „koniczynki na szczęście” dla każdego, słodki poczęstunek, quizy tematyczne oraz zaprezentowały wykład poświęcony historii i tradycjom Irlandii oraz św. Patrykowi.
Amatorzy szybkiego jedzenia (ale nie „Fast food”) mogli wziąć udział w konkursie „W.Z.” czyli „Wszystko Zielone”, w którym należało zjeść kubek zielonego kisielu (pokonawszy najpierw „ zielonego węża”) przy pomocy… mieszadełka do kawy! Czas zwycięzcy: 2min.24,78sek.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!

Dokumentacja fotograficzna: zobacz galerię


Konferencja Biologiczna

28.02.2014 roku, po raz pierwszy w historii I LO, została zorganizowana Biologiczna Minikonferencja Naukowa. To wyjątkowe spotkanie młodych naukowców było skierowane do licealistów oraz gimnazjalistów. Podczas Konferencji nasi olimpijczycy zaprezentowali najciekawsze wyniki prac badawczych przygotowanych w ramach Olimpiady Biologicznej. Kandydaci, chcący brać udział w kolejnych edycjach tejże olimpiady, mieli niebywałą okazję zobaczyć, jak wygląda realizacja pracy badawczej od podstaw oraz jakie problemy towarzyszyły tegorocznym olimpijczykom. Ponadto zaproszeni goście zostali zainspirowani do zaplanowania własnych eksperymentów. Spotkanie połączono z praktycznymi warsztatami, podczas których każdy uczestnik samodzielnie izolował materiał genetyczny z truskawek, nowoczesną, bardzo szybką i dokładną metodą. Konferencję zakończył, zachwycający swoim młodzieńczym zaangażowaniem i niecodzienną pasją akwarysta, uczeń I LO– Dawid Kościk. Jego wykład cieszył się tak dużym zainteresowaniem, iż został powtórzony tydzień później dla osób, które nie mogły być z nami 28.02.2014. Wśród słuchaczy byli i tacy, co zjawili się po raz drugi! Dokonamy starań, aby Biologiczna Minikonferencja Naukowa stała się tradycją w I LO.

 Organizatorki Anna Komarnicka i Anna Reder. Dokumentacja fotograficzna: zobacz...


WOLONTARIAT W I LO!!

 Poniżej zamieszczamy krótką informację o jednej z naszych akcji realizowanej w ubiegłym roku szkolnym dla świetlic socjoterapeutycznych.

 W maju i czerwcu 2013 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej edycji projektu wolontaryjnego: „Pomagając innym – pomagasz sobie”.  Projekt ten wpisuje się w program wychowawczy szkoły i dotyczy współpracy ze środowiskiem lokalnym. Celem inicjatywy jest zaszczepienie w dzieciach ze świetlic socjoterapeutycznych chęci do nauki i rozwój kreatywności. Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć przeprowadzonych w trzech świetlicach, mogli podzielić się z młodszymi koleżankami i kolegami posiadaną wiedzą, a jednocześnie sprawdzić swoje umiejętności pedagogiczne. Pomysłodawcami projektu były p. Alina Dużyńska – nauczyciel języka angielskiego i p. Elżbieta Kozakiewicz – nauczyciel religii. Za tematykę i przeprowadzenie zajęć odpowiedzialni byli uczniowie, którzy zgłosili się do projektu.

 Pierwsza edycja projektu odbyła się w ubiegłym roku szkolnym. Tematyka zajęć obejmowała: historię sztuki, muzykę, doświadczenia chemiczne i zajęcia teatralne. W tym roku uczniowie zaproponowali zajęcia z literatury i filmu, alfabetu Morse’a, doświadczenia biologiczne oraz zajęcia plastyczne.  Uczniowie, podzieleni na cztery grupy, prowadzili zajęcia w trzech zielonogórskich świetlicach: „Aniołkolatki” – świetlica przy parafii św. Franciszka z Asyżu; „Wśród Aniołów” – świetlica przy parafii św. Józefa Oblubieńca i „Niezapominajki” – świetlica przy parafii św. Jadwigi. Zajęcia prowadzone w formie zabawy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które chętnie brały w nich udział, sprawdzając swoje umiejętności i wiedzę. Również uczniowie mogli wykazać się dużą kreatywnością zarówno w przygotowaniu, jak i prowadzeniu zajęć. Całość projektu zakończyła się w tym roku spartakiadą, przeprowadzoną na terenie naszej szkoły.  Zaprosiliśmy dzieci i wychowawców do ILO, aby każdy mógł poznać miejsce, gdzie uczą się wolontariusze. Najpierw zwiedziliśmy szkołę:  bibliotekę, sale przedmiotowe, świetlicę. Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach sportowych przeprowadzonych na boisku szkolnym. Na koniec każdy mógł się posilić kiełbaskami z grilla i małym słodkim „co nieco”.

 Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w projekt, jak również nauczycielom, którzy pomogli przy realizacji przedsięwzięcia. Dziękujemy dzieciom i wychowawcom świetlic za otwartość i miłe przyjęcie, a także Radzie Rodziców, która wsparła nas finansowo. Mamy nadzieję, że uczniowie którzy od września zawitali do naszej szkoły, również chętnie podejmą się realizacji kolejnej edycji projektu oraz pracy wolontaryjnej.

Zobacz galerię z imprezy- galeria


WOLONTARYJNA AKCJA "ZNICZ"

Ze względu na zbliżające się święto Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły udali się w środowe popołudnie na cmentarz miejski w Zielonej Górze, aby zatroszczyć się o groby przez innych nieraz zapomniane. Sprzątając nagrobki i tereny wokół, chcieli w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy już od nas odeszli. Choć był to przede wszystkim czas pracy, to jednak chwilom tym towarzyszyła głęboka refleksja, gdyż w takich momentach myśl, którą kiedyś wypowiedział ksiądz Twardowski, przemawia w sposób szczególny: „Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą…” Dziękuję tym, którzy byli inicjatorami tej akcji, jak również wszystkim, którzy poświęcili swój czas.

Dokument fotograficzny: zobacz


"Granice mojego języka są granicami mojego świata"
Ludwig Wittgenstein

Języki obce stanowią nieodłączny element dzisiejszej pędzącej rzeczywistości. Możliwości, jakie daje nam technika, sprawiają, że możemy komunikować się z ludźmi z całego świata. Pytanie tylko, czy potrafimy rozmawiać z innymi w ich języku? Wkuwanie słówek ze słownika i schematyczne rozwiązywanie zadań gramatycznych w podręczniku rzadko przynosi efekty. Tylko podróżowanie, kontakt z żywym językiem, poznawanie kultury, tradycji i zwyczajów może sprawić, że język obcy nie będzie już taki obcy...
Doskonałą okazję, by przełamać bariery językowe, nauczyć się wielu nowych słów i wyrazić swoje myśli w języku obcym, mieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum nr 2 w Zielonej Górze, którzy w dniach 28 września - 3 października brali udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Czternastoosobowa grupa przyjęła do swoich domów uczniów z Gymnasium am Wall z Verden.
Już od początku widać było, że młodzież znalazła wspólny język. Każdy dzień był pełen atrakcji. Pierwszego dnia, w sobotę, goście mieli okazję poznać nasze miasto: zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubuskiej i szukanie Bachusików to tylko początek... Wieczorem wspólnie z sąsiadami z zagranicy oglądaliśmy prezentację naszej drużyny koszykarskiej i kibicowaliśmy podczas meczu.
Niedzielę rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu w Ochli. Tam wspólne lepiliśmy garnki z gliny, jeździliśmy bryczką
i jedliśmy kiełbaski z ogniska. Wieczorem świetnie bawiliśmy się w kręgielni "Magma", gdzie odbywał się Turniej o Puchar Dyrektora Gimnazjum.
W poniedziałek śpiewaliśmy aż w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim, by udowodnić, że "śpiewać każdy może" i że jest to doskonała forma nauki- śmiechu było przy tym, co niemiara! W programie wizyty nie zabrakło również sportu- wieczorem doskonale bawiliśmy się na basenie w Centrum Rekreacyjno-Sportowym.
We wtorek pojechaliśmy wraz z naszymi gośćmi na wycieczkę do Poznania. Po zwiedzeniu rynku i zapoznaniu się z jego historią, przedstawioną w języku niemieckim przez naszą przewodniczkę, udaliśmy się na pyszną pizzę. No a potem... Szał zakupów w Starym Browarze! :) Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Zielonej Góry.
W środę zabraliśmy naszych gości do kina, natomiast w czwartek wielu z nas odkryło swój krawiecki talent! Od rana mieliśmy okazję brać udział w warsztatach artystycznych "Ozdoby z filcu" - nikt nie ma teraz tak ślicznych etui na komórki jak my! :) Po obiedzie pokazaliśmy gościom naszą piękną Palmiarnię, gdzie wspólnie zjedliśmy pyszne desery. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. W czwartek przed północą pożegnaliśmy naszych nowych przyjaciół. Nie zabrakło też łez...
Kto z nami nie był - niech żałuje! :)
A my czekamy z niecierpliwością na wiosnę, kiedy będziemy mogli pojechać do Verden, by ponownie spotkać się z naszymi gośćmi, zobaczyć gdzie się uczą, mieszkają, poznać ich rodziny, porozmawiać po niemiecku i z pewnością spędzić z nimi wspaniały czas...
To bardzo atrakcyjne i bogate programowo spotkanie polsko-niemieckie mogliśmy zorganizować dzięki finansowemu wsparciu PNWM oraz UM Zielona Góra.

Opiekun grupy polskiej
mgr Anna Łukasiewicz

Dokumentacja fotograficzna: zobacz


Pamięć o innych nic nie kosztuje, a tak wiele znaczy...

16 grudnia klasa II F pod opieką p. Natalii Olejarz wybrała się do Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów, aby uczestniczyć w spotkaniu świątecznym, wspólnie pośpiewać kolędy i pieśni patriotyczne. Uczniowie zostali bardzo miło przyjęci przez liczną publiczność. Pensjonariusze chętnie włączyli się w śpiewanie kolęd, a w przypadku pieśni patriotycznych okazali się nieporównywalnie  lepsi. Babeczki i ciastka, upieczone specjalnie dla nich, bez wątpienia bardzo wszystkim smakowały. Wielka radość i łzy wzruszenia, których nie sposób było nie zauważyć, świadczą o tym, jak ważne jest dzisiaj pamiętanie o innych...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: zobacz


Konkurs dla gimnazjalistów "Ich mag Deutsch"- podsumowanie

1. Dnia 21 stycznia 2014r. odbył się konkurs języka niemieckiego "Ich mag Deutsch". W konkursie wzięło udział 14 trzyosobowych grup uczniów z gimnazjów. Uczniowie zmagali się z zadaniami gramatycznymi, leksykalnymi oraz odpowiadali na pytania związane z krajoznawstwem.
2. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum Nr 3 z Nowej Soli: Agnieszka Malaczewska, Paulina Jaworska i Maciej Dudziak, drugie miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim: Kamila Sulżycka, Edyta Muniak, Sandra Giergielewicz a trzecie Anna Walczak, Magdalena Dziasek i Michał Mościcki z Gimnazjum Nr 7 w Zielonej Górze. Miejsce czwarte i piąte zajęli kolejno uczniowie Gim 9 z Zielonej Góry i Zespołu Szkół z Otynia.
3. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie! Cieszymy się, że było Was tak wielu! Dziękujemy także sponsorom nagród: Radzie Rodziców I LO, księgarni Polanglo, wydawnictwu WSiP, bankowi Deutsche Bank, PGNiG.
4. Konkurs prowadziła mgr Anna Łukasiewicz i mgr Kazimierz Pydyniak natomiast w jury zasiedli mgr Urszula Baszczak i mgr Wojciech Grzelak.
Galeria


SESJA HUMANISTYCZNA "Pojęcie tożsamości w naukach humanistycznych"

W I Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze udało się skrzyknąć na cały dzień humanistów- licealistów z dwu stolic województwa. 24 stycznia 2014 r. w Jedynce odbyła się debata przedstawicieli Rzeczypospolitej Humanistycznej, czyli tych, którzy uważają, że niekwestionowanymi królowymi nauk są filologia i filozofia. Przedmiotem badań była tożsamość w literaturze, języku i etyce. Program sesji pokazuje, że to rzeczywiście frapująca tematyka. Przeczytaj więcej..., zobacz galerię oraz krótką relację filmową.


WIECZÓR POEZJI W JĘZYKU FRANCUSKIM W I LO „28 PARADIS” / „28 RAJÓW” – 28 stycznia 2014 r.
GODZ. 17.00 – 19.00 – świetlica szkolna


• Wieczór poetycki przygotowali uczniowie klas I z lektoratu języka francuskiego wraz z Panią Jolantą Żochowską.
• Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w murach naszej szkoły nauczycieli języka francuskiego:
- Panią Annę Wojciechowską i Pana Adama Fórmaniaka z Gimnazjum nr 7,
- Panią Mariolę Brosławską z Gimnazjum nr 9, - Panią Halinę z Bogucewicz z Gimnazjum nr 10,
- naszych młodszych kolegów: uczennice i uczniów gimnazjów zielonogórskich, którzy przybyli ze swoimi nauczycielami i oczywiście wszystkich występujących artystów i uczniów I LO.
• Pierwszy punkt programu to prezentacja fragmentu tomiku „28 Paradis / 28 Enfers” zatytułowana „28 Rajów’.
• Uczennica klasy IC Hanna Dominik przedstawiła fragment wiersza Alfreda de Musset pt. „La nuit d’octobre”.
• Kiedy nadszedł czas na muzykę wysłuchaliśmy dwa utwory w wykonaniu Michała Drozdy z klasy IB i Radka Reguły z klasy IC.
• Gościnnie wystąpiła uczennica Gimnazjum nr 7 Klaudia Rudkowska, która przedstawiła prozę „Lettre d`adieu” de Guy Moquet.
• Kiedy na scenie znów pojawiła się znów Hania Dominik przedstawiła fragment powieści „Les fourmis” Bernarda Werbera.
• W naszym Raju zasmakowaliśmy francuskich croissantów, kawy, poezji, prozy i muzyki. Kiedy przyszedł czas na taniec wystąpiła Weronika Bytniewska, uczennica klasy IB, która przedstawiła wariację baletową „Płomienie Paryża”.
• Na zakończenie usłyszeliśmy piosenki w wykonaniu Michała i Radka i obejrzeliśmy film zaproponowany przez panią Jolantę Żochowską przedstawiający piękno naszej planety Ziemi. Rozdane zostały również nagrody dla uczestników eliminacji szkolnych Konkursu Poezji i Prozy Frankofońskiej. Nagrody zostały pozyskane przez przewodniczącą Rady Rodziców w I LO. Serdecznie dziękujemy!
Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcia, które przekażemy nauczycielom zielonogórskich gimnazjów.
Wykonał je Damian Wachoński z kl. III a.

 Zobacz galerię.