E-Dziennik

Aktualności
Biblioteka szkolna zaprasza
"Miesiąc Bibliotek", "Autunalia szkolne", "Twórczość artystyczna uczniów"

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i w związku z serdecznie zapraszamy 25 października do biblioteki szkolnej. Można wziąć udział w konkursach i obejrzeć wystawy. Na wszystkich czekają słodkie upominki i owoce . W trakcie długich przerw usłyszymy fragmenty utworów literackich w interpretacji naszych nauczycieli.

W ramach listopadowych Autunaliów odbędzie się wystawa twórczości artystycznej– rzeźby, malarstwa, rysunku, fotografii oraz twórczości literackiej naszych uczniów. Jeśli chcesz zaprezentować swoją twórczość prosimy o przyniesienie prac do biblioteki szkolnej do 15 października.

Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim Bolesława Leśmiana, który odbędzie się 15 listopada w bibliotece szkolnej o godzinie 9.40. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, a każdy uczestnik otrzyma pozytywną ocenę z języka polskiego. Zgłoszenie do konkursu należy składać w bibliotece szkolnej.

Zbliża się koniec roku szkolnego i w związku z tym przypominamy o sprawdzenie swojego konta czytelnika i rozliczeniu się z biblioteką szkolną do 17 czerwca 2016. Przypominamy również, że osoby przygotowujące się do olimpiad przedmiotowych mogą wypożyczyć książki na wakacje(konieczna jest lista uczniów od nauczyciela prowadzącego!).

Na prośbę uczniów w dniach 20 – 23 czerwca zapraszamy wszystkich do wypożyczenia książek na wakacje ( do 4 egzemplarzy). Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest „czyste konto” w bibliotece – brak jakichkolwiek zaległości oraz oddane książki. W pierwszym tygodniu września uczniowie są zobowiązani do zwrotu wszystkich wypożyczonych pozycji.

Bookcrossing
W piątek 17 czerwca odbędzie się szkolna akcja uwalniania książek . Można przynieść swoje książki i wystawić na półkach bookcrossingowych i wymienić je na inne. Szkolna akcja bookcrossingu jest okazją do bezpłatnego zdobycia książek do domowej biblioteki. Zapraszamy wszystkich do udziału! 

Konkurs recytatorski rozstrzygnięto!
Z przyjemnością informujemy , że wczoraj odbył się w bibliotece szkolnej konkurs poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej. Wzięło w nim udział ponad 20 osób - uczniów klas pierwszych i drugich. Zwycięzcy oraz uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy I LO, księgarnię Virtus oraz firmę Auto-Land z Zielonej Góry.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Julia Białowąs z klasy I d, która recytowała wiersz Życie na poczekaniu; drugie – Aleksander Piskorz z klasy2b za utwór Przyczynek do statystyki, trzecie ex aequo - Anna Świejkowska z klasy 2d , która recytowała wiersz Rozmowa z kamieniem oraz Jakub Dranczewski z klasy 2c za wiersz Hania. Nagrodę publiczności zdobył Aleksander Piskorz za prezentację wiersza Przyczynek do statystyki. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Jedynki w bibliotece szkolnej:
organizatorzy imprez oraz wystaw
Ewa Czerniak oraz Urszula Świdkiewicz.

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 17:00
Środa: 7:30 - 17:00
Czwartek: 7:30 - 17:00
Piątek: 7:30 - 15:00

Regulamin biblioteki zawiera najważniejsze postanowienia użytkowania zbiorów.

Kadra biblioteki
W bibliotece i Szkolnym Centrum Medialnym pracują dwie osoby, które ukończyły wyższe studia w dziedzinie bibliotekoznawstwa i mają przygotowanie pedagogiczne: mgr Ewa Czerniak oraz mgr Urszula Świdkiewicz.
Zasoby biblioteki
Zasoby biblioteki dostosowane są do potrzeb i oczekiwań wszystkich użytkowników, zarówno uczniów , jak i pracowników naszej szkoły. Często korzystają z naszych usług dorośli - rodzice naszych uczniów i absolwenci. W miarę możliwości finansowych uzupełniamy zbiory o nowości wydawnicze.
Biblioteka gromadzi:
• książki naukowe i popularno - naukowe,
• literaturę piękną,
• lektury dla szkoły średniej,
• księgozbiór metodyczny i pedagogiczny,
• materiały audiowizualne i elektroniczne.
Wszystkie dokumenty biblioteczne opracowane są formalnie i rzeczowo według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. W naszej bibliotece zastosowano system biblioteczny MOL.
Pomieszczenia i wyposażenie biblioteki i centrum medialnego
Lokal składa się z czterech pomieszczeń o łącznej powierzchni 200 m2.
1) WYPOŻYCZALNIA - główna przestrzeń, w której znajdują się:
• elektroniczne katalogi biblioteczne,
• lada biblioteczna do obsługi użytkowników ze stanowiskiem komputerowym dla bibliotekarza,
• stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,
• księgozbiór naukowy oraz literatury pięknej z wolnym dostępem dla czytelników,
• kserokopiarka, drukarka i skaner,

• ekspozycje książek , wystawy okolicznościowe.
2) CZYTELNIA - miejsce do pracy cichej z książką, w którym są:
• księgozbiór podręczny, słowniki, wydawnictwa ogólne,
• prasa codzienna i czasopisma,
• informatory i publikacje dotyczące regionu Ziemi Lubuskiej,
• trzydzieści miejsc pracy dla czytelników.
3) MAGAZYN - pomieszczenie do dyspozycji bibliotekarzy, w którym znajdują się:
• księgozbiór metodyczny i czasopisma pedagogiczne,
• lektury z języka polskiego,
• zbiory audiowizualne i na nośnikach elektronicznych,
• dokumentacja biblioteki,
• dokumenty dotyczące funkcjonowania Szkoły.
4) ZAPLECZE - pomieszczenie na stare roczniki pism, dublety książek, makulaturę
Galeria
Biblioteka szkolna- galeria imprez